Laryngologia

Wielu z nas chodzi do lekarza z zaskakującą regularnością i nie zawsze nasze schorzenia czy dolegliwości wymagają konsultacji lekarskiej, ale jeszcze częściej jest na odwrót czyli unikamy lekarza, jak tylko najdłużej możemy. Lekceważymy wiele objawów, jak różnego pochodzenia bóle czy inne dolegliwości, bo w zasadzie boimy się tego, co ewentualnie lekarz mógłby nam powiedzieć i jaką postawiłby diagnozę.

Wszystko to sprawia, że w zasadzie chrapanie, częste bóle głowy czy mięśni itd., nie są dla nas czymś, co powinno nas do wizyty u specjalisty skłonić, a laryngolog jest przez nas odwiedzany w zasadzie dopiero, wtedy, gdy znacznie pogorszy się nam słuch, bo raczej niektórych schorzeń dopóki nie otrzymamy skierowania od lekarza pierwszego kontaktu czy rodzinnego nawet nie kojarzymy z laryngologiem i sferą jego działań. Niektóre zawody i praca w nich wymagają od nas poświadczenia czy zaświadczenia od różnych specjalistów, gdzie często wymagane jest też to jakie wypisać nam może laryngolog  www.cmpromed.pl wraz z okulistą czy lekarzem medycyny pracy. Jeżeli nasze dziecko aktywnie uprawia jakiś sport i należy do klubu czy drużyny sportowej to także potrzebne jest nam zaświadczenie miedzy innymi od laryngologa, które wraz z innymi zaświadczeniami, jak i wynikami badań przedstawiamy dopiero lekarzowi medycyny sportowej.

W wielu przypadkach to zaświadczenie, które wyda nam laryngolog lub jego brak może ostatecznie zdecydować o tym czy otrzymamy daną posadę czy też nasz słuch itd., jest niewystarczająco dobry, abyśmy mogli pracować w wybranym przez siebie zawodzie. Tego rodzaju predyspozycje są już często sprawdzane, gdy uczeń kończący w tym momencie gimnazjum postanawia dalszą naukę kontynuować w szkole zawodowej i od razu zapisuje się do klasy, która szkoli np. piekarzy, stolarzy, mechaników samochodowych itd. Jeżeli mamy problemy także z gardłem, nosem itd., to także tym zajmie się laryngolog o ile nie jest to zwykle przeziębienie, które najczęściej leczymy sami za pomocą środków dostępnych w aptekach bez recepty. Inną nazwą, którą możemy usłyszeć, a dotycząca tego samego specjalisty jest otolaryngologia lub otolaryngolog, chociaż mamy tendencję do upraszczania sobie wszystkiego i używamy nazw, które są krótsze, chociaż jest to w przypadku laryngologa różnica trzech raptem literek, ale wystarczy, aby krótsza nazwa stała się tą powszechną i popularniejszą. Warto reagować na różne dolegliwości zwłaszcza, gdy dotyczą naszej głowy i szyi oraz wszystkich narządów, jakie się w niej i na niej znajdują, aby nie doprowadzić do trwałych wad czy uszkodzeń.

Laryngolog to specjalista, którego także znajdziemy pod nazwą otolaryngolog, ponieważ jest to w zasadzie ta sama dziedzina i specjalizacja, ale powszechnie stosuje się tą krótszą nazwę.

Both comments and trackbacks are currently closed.